Jdi na obsah Jdi na menu
 

Přestavby na LPG,E85 - Autoservis Pit-Stop AutoFit s.r.o.

18. 4. 2014

Něco o ETHANOLU

Ethanol E85 je možné mísit s dosavadním klasickým ropným benzínem
možnost jezdit do podzemních garáží, po montáži není již potřeba žádný pravidelný servis vozidla.Vlastnosti E85 má jiné fyzikální a chemické vlastnosti než benzín, jeho chování ve spalovacím prostoru je od benzínu odlišné - dodá vhodně upravenému motoru sice větší výkon, hoří ale pomaleji a studeněji. E85 má oktanové číslo 105 a více, ve správných podmínkách je tím schopen většího výkonu. Nedochází k žádnému poškození motoru - naopak, díky neropnému původu paliva a jeho čistícím vlastnostem je motor a olej čistší a méně zakarbonovaný.
Úprava na E85
Dochází k úpravě délky vstřiku paliva do válců zabudováním pomocné řídící jednotky vstřikování. Je možné tankovat současně benzín a ethanol, nainstalovaná řídící jednotka si automaticky obstará výběr směsy. Samozřejmostí je možnost jednoduchého vypnutí řídící jednotky, kdy nedojde k žádnému poškození původní palivové soustavy vozu.
 

 

Co byste měli vědět o E85

 • Úpravu lze kdykoliv vymontovat a vrátit motor do původního stavu.
 • Nízká cena paliva okolo 25 Kč/litr.
 • Rychlá montáž
 • Bez nutnosti přídavné nádrže
 • Do nádrže lze natankovat Benzín nebo Ethanol E85, či kombinaci obojího.
 • Ethanol E85 ma vyšší oktanové číslo (105) než běžný benzín a zvyšuje výkon motoru o 10 až 15 %.
 • Ethanol E85 je atestovaný a splňuje požadavky CSN 656512.
 • Splňuje emisní limity Euro4.
 • Více než 500 čerpacích stanic po celém území ČR.
 • Finanční úspora
 • Nízká pořizovací cena
 • Možnost jezdít do podzemních garáží
 • Po montáži není již potřeba žádný pravidelný servis vozidla

     

Možná jste potkali benzínovou pumpu se stojanem označeným E85 a zaujala vás cena tohoto paliva. Asi jste si položili otázku: Mohl bych na levnější palivo jezdit i já? Neublížilo by to motoru? Nestoupla by mi spotřeba? Pokud jste zkoušeli na tyto otázky hledat odpověď na internetu, jistě jste se mohli dočíst mnohých a často protichůdných názorů, protože na internetu ale i v tisku a dalších médiích koluje spousta nepravd, polopravd, mýtů a někdy bohužel i lží o používání paliva E85. O některých nepravdách si můžete přečíst zde.

1. Líh obsažený v pohonné směsi je korozivní, a proto může poškodit nádrž, palivovou soustavu i motor.
NENÍ PRAVDA!

Biolíh používaný v E85 je ethanol a ten nepůsobí na kovy o nic korozivněji než jiné druhy alkoholů. Jediné kovy, se kterými ethanol ochotně reaguje, jsou sodík a draslík, ale z těch rozhodně nádrž, palivovou soustavu ani motor sestavené nemáte. Takže jak to s tou korozívností vlastně je? Ethanol sám o sobě korozivní není. To, co by mohlo být v E85 korozivní, je voda, která by v něm mohla být v určitém nepatrném procentu obsažena.

Vodu na dně benzínové nádrže budete spíše mít, pokud jezdíte na benzín. Dostala se tam s palivem či se vysrážela ze vzduchu na vnitřních stěnách nádrže a její kapky stekly na dno pod benzín a to jí zabraňuje se znovu odpařit. Protože se voda s benzínem nemísí a benzín jako výrazně lehčí kapalina na hladině vody plave, můžete mít na dně nádrže malou korozivní loužičku. Ale nebojte se, nádrž vám stejně neprorezne – jednoduše proto, že nádrže moderních automobilů jsou většinou vyráběny z plastu. Jsou tak bezpečnější, houževnatější, NEKORODUJÍCÍ a hlavně levnější. Jak se té vody ze dna nádrže zbavit, abyste nádrž nemuseli vypouštět, aby vám třeba nezamrzla v některé níže položené části palivové soustavy? Inu, stačí do nádrže nalít přípravek, který vodu naváže (ale třeba jen litr denaturovaného lihu) a v motoru se pak voda ve směsi s lihem docela pohodlně spálí. Takže paradoxně vám E85 vodu ze dna nádrže s největší pravděpodobností odstraní, protože ji pojme a ta se poté neškodně odpaří v motoru. Motoru tohle nic neudělá, ostatně byly doby, kdy se experimentovalo i ve Formuli 1 s přidáváním vody do směsi spalované ve válcích benzínových motorů ke zvyšováním výkonu motorů.

2. Spalování E85 motoru škodí
NENÍ PRAVDA!

Opak je pravdou! To je způsobeno hlavně tím, že ethanol hoří pomaleji a „chladněji“ (dalo by se říci kultivovaněji) než benzín. Pokud byste si zkusili nalít na jednu misku líh a na druhou benzín a zapálit, tak byste viděli, že benzín hoří úplně jinak než líh. Mnohem bouřlivěji, ale to byste možná po výbuchu benzínových par už ani vidět nemuseli. Takže důrazně varuji! Raději pokus s porovnáním hoření benzínu a lihu ani nezkoušejte! Můžete mi věřit, že podobný rozdíl v hoření se odehrává i ve válcích vašeho motoru. Kultivovanější hoření směsi E85 zvyšuje životnost motoru – ventily, hlava, písty, olej a ostatní části jsou vystaveny nižšímu teplotnímu namáhání, méně se rozehřívají, tvoří méně karbonu a usazenin. Navíc díky čistícím schopnostem ethanolu jsou vstřikovací prvky – trysky, pumpa, vedení – udržovány ve stále čistém stavu.

Základní podmínkou toho všeho je, že motor musí být pro spalování E85 uzpůsoben, protože E85 má jinou hmotnost, směšovací poměr i parametry hoření než benzín. Pokud budete jezdit na E85 bez potřebné úpravy zajišťující správné fungování vstřikování paliva do motoru, může se vám stát, že směs ve válcích bude nesprávně spalována, protože řídicí jednotka motoru uzpůsobená pro spalování benzínu se neumí bez úpravy s tímto druhem paliva vyrovnat a šetření na nesprávném místě se nemusí vyplatit. Dalo by se to srovnat s „šetřením“ pomocí jízdy na chudou směs. Když budete jezdit dlouhodobě na chudou směs, budete ničit motor. Je to způsobeno tím, že palivová mlhovina vstřikovaná (nebo nasávaná) do válců se při styku s rozžhaveným povrchem prudce odpařuje (přechází do plynného skupenství), a tím výrazně ochlazuje spalovací prostor v hlavě válců, kde pak není takové nebezpečí lokálního přehřívání a konstrukce motoru s tímto ochlazováním počítá. Proto se delší „úsporná“ jízda na velmi chudou směs může paradoxně dost prodražit, protože nedostatečný podíl paliva v nasávané směsi motoru nesvědčí a může dojít k podpalování ventilů a jejich sedel. Něco jste sice ušetřili na nižší spotřebě dané chudší směsí, ale mnohem víc peněz jste vyhodili oknem, protože se vám povede zničit motor mnohem rychleji, než při jeho běžném opotřebení. Podobně poškodit motor může i jízda na E85 bez potřebné úpravy vedoucí k přizpůsobení signálů řídící jednotky parametrům paliva.

3. Používáním E85 spotřeba vozu velmi výrazně vzroste
NENÍ PRAVDA!

Takové tvrzení rovněž není pravdou. K výraznému nárůstu spotřeby paliva může dojít pouze u automobilů se vstřikováním, které nebyly pro provoz na E85 upraveny!

Důvod je velmi prostý. U novějších vozů vám při spalování E85 lambda sonda zjistí, že ve výfukových plynech se nachází více kyslíku než při jízdě na benzín. To je způsobeno tím prostým faktem, že ethanol ve své molekule, na rozdíl od benzínu, kyslík obsahuje. Lambda sonda tedy udělá přesně to, co jí konstruktéři motoru „dali do vínku“ – vyšle informaci o koncentraci kyslíku ve výfukových plynech do řídící jednotky motoru. Řídící jednotka motoru porovná všechny parametry, které dostává s informací od lambda sondy a dá pokyn k nápravě nenormálního stavu, který naměřila lambda sonda tak, jak je naprogramována. Protože ale řídící jednotka neví, že palivem není čistý benzín, nýbrž E85, který má jiné složení výfukových plynů, vyhodnotí stav jako situaci, kdy motor jede na chudou směs a mohl by být poškozen. Vydá proto povel ke vstřikování většího množství paliva a tím se stane, že motor v podstatné části svého režimu jede na extrémně bohatou směs, čímž se nejen značně zvýší spotřeba, ale i riziko, že dojde k poškození katalyzátoru vlivem nespáleného zbytku paliva. To je dalším zásadním důvodem, proč je třeba mít motor upraven. Při upravě nejenže nedochází k razantnímu nárůstu spotřeby, ale rovněž nehrozí ani riziko poškození katalyzátoru z důvodů velkého množství nespálených zbytků paliva.

4. E85 zničí těsnění a hadičky palivové soustavy
NENÍ PRAVDA!

Nezničí, pokud jej nechcete nalít do nádrže vzácného veterána z první poloviny minulého století, který v palivové soustavě používal korkového těsnění, tvrdí někteří „odborníci“. No nevím! Při skladování slivovice v láhvích na ležato mi líh zatím korkové špunty nesežral. Ale nyní vážně!

U aut z 90. let byly používány hadičky z polymerů izoprénu, silikonových a teflonových hmot, které palivo E85 na jejich životnosti a trvanlivosti naprosto neovlivňuje. Co se však může stát při přestavbě starších aut je, že u nich mohou být staré a tedy i zpuchřelé gumové hadičky. Pokud by auto jezdilo stále na benzín, nic moc by se možná nestalo – nános kalu v hadičkách by těsnil mikrootvory a hadička by fungovala dál tak, jak má. Při přechodu na E85 v něm obsažený ethanol najednou vyčistí nános kalu v hadičkách, který těsnil jejich póry, a pak může dojít k tomu, že palivo začne skrz stěnu popraskané hadičky prosakovat. Další situací, která po přechodu z benzínu na E85 může nastat ve vozidle, v němž byly hadičky palivové soustavy z PVC měkčeného ftalátem, je, že ftaláty jsou směsí E85 postupně rozpouštěny a vyplavovány, a tak hadička pomalu tvrdne a křehne a při vibracích způsobených provozem může za nějaký čas i prasknout. V obou případech výměna původních hadiček při přestavbě na E85 za nové problém snadno vyřeší.

5. E85 v nádrži oproti benzínu rychleji stárne
NENÍ PRAVDA!

Při běžném provozu naprosto nic nepoznáte. Ale jak je to skutečně se stárnutím paliva v nádrži? Faktem je, že každé palivo stárne, tedy i E85. Když necháte v dlouhodobě odstaveném autě benzín, také můžete mít problémy potom auto nastartovat. Jestli jsou změny způsobené stárnutím u E85 rychlejší, nebo ne, jde těžko soudit, protože záleží na podmínkách. Rozhodně jsou ale jiné!

Stárnutí E85 je poněkud odlišné od stárnutí samotného benzínu. Jak už bylo řečeno, líh a voda se mají docela rádi (na rozdíl od benzínu) a mísí se spolu v neomezeném poměru (různá procenta alkoholu ethanolu mají i destiláty, jež někteří velmi rádi konzumují, a ty vysokoprocentní – třeba Absinth – dokonce hoří podobně jako E85). Při dlouhodobém stání se může na stěnách nádrže srážet vlhkost, a protože je líh s vodou mísitelný, tak tuto vysráženou vodu pohltí ethanol obsažený v E85. A jako nehoří pálenka s nízkým obsahem alkoholu, tak nehoří ani palivo E85 s velkým množstvím pohlcené vlhkosti. Pokud automobil s E85 necháváte dlouhodobě mimo provoz, není nic prostšího, než nenechávat u takto dlouhodobě (například na zimu) odstaveného vozu poloprázdnou nádrž. Vyjeďte ji téměř do dna a na jaře nalijte čerstvé palivo. Ostatně totéž se doporučuje i při odstavení benzínového auta, takže „nic nového pod sluncem“.

6. E85 je nebezpečným palivem a při jeho použití hrozí nebezpečí výbuchu
NENÍ PRAVDA!

E85 není o nic nebezpečnější než benzín, jak už jsme si dokázali pokusem se zapálením lihu a benzinu (který jste sice neprovedli, čehož důkazem je, že máte stále ještě oči a čtete tyto řádky), benzín tvoří více výparů a hoří mnohem bouřlivěji než líh, který tvoří z převážné části E85. Takže ten, který by měl být nebezpečnější, je spíše samotný benzín. Jsou to všechna rizika, o kterých jste v souvislosti s použitím E85 zaslechli či četli? Jistěže ne! Hloupostí můžete zaslechnout, přečíst si na internetu či v některých „renomovaných“ časopisech, ještě mnohem víc.

Co třeba takhle E85 je vodivý, auto mi zkratuje a shoří. Na to se dá odpovědět pouze: NESMYSL. Palivo E85 samo o sobě není vodivé. Vodivým ho může učinit pouze obsah vody rozpuštěné v ethanolu v extrémním případě zvodnění způsobeným nekvalitním uskladněním nebo dlouhým odstavením vozidla z provozu s poloprázdnou nádrží. Smůla pro šiřitele podobných poplašných zpráv je, že v okamžiku, kdy by „palivo“ vedlo elektřinu, už by nehořelo, takže obávat se jeho zapálení nějakým elektrickým zkratem není třeba. Stejně jako se není třeba obávat, že by třeba nevhodné palivové čerpadlo mohlo E85 zapálit. Když nezapálí mnohem bouřlivěji hořící benzín, proč by mělo zapálit E85.

7. V zimě auto nenastartujete nebo špatně pojede
NENÍ PRAVDA!

V zimě to jede přesně tak, jak v zimě jezdí i jiná auta. Podstatné je, aby byla pro provoz na E85 upravena. Dokladem je veliká obliba automobilů na E85 ve Švédsku a tam mají se zimou více zkušeností než my. Na běh zahřátého motoru jedoucího na E85 nemá zima naprosto žádný vliv, pouze při studeném startu ve velkých mrazech se možná někdy může stát, že na první škrtnutí nenastartujete. Ale protože E85 obsahuje 15 % Naturalu, nebývají s upravenými auty v zimě větší problémy. Když motor i přesto chytne až napodruhé, moc se nestalo. To se stává i motorům na benzín či naftu. Prostě otočíte klíčkem ještě jednou. Nehledejte v tom žádnou závadu. Oproti naftě E85 v mrazech netuhne, naopak zůstane pěkně tekutý, jen nemá příliš rád studený povrch válců motoru.

Hodně záleží i na kvalitě paliva a poctivosti pumpaře, stejně jako u benzínu a nafty, tak jako u všech benzínových pump. Dalo by se říci, že benzínové pumpy s velkým obratem E85 zpravidla nemívají problémy s kvalitou. Nakonec kontroly a zveřejňování těch nepoctivých pumpařů způsobí, že se zákazníci o serióznosti toho svého pumpaře stejně dozví a přirozený výběr trhu by pak měl nechat nepoctivce zkrachovat. Naprosto podstatná pro bezproblémové zimní starty i provoz je skutečnost, zda E85 tankujete do upraveného vozidla a nebo do auta bez úpravy. Diskutéři na internetu tuto skutečnost vůbec neuvádí a často tím míchají dohromady hrušky a jablka.

 

 

 

Přestavba na E85

      Řídící jednotka Astes                          program nastavování

Přestavba na E85   Přestavba na Ethanol
jednotka E85   přestavbová sada E85

Robotická výroba doživotní garance ať Vám  ji konkurence taky ukáže !!

Přestavba na e85

Firma Astes se zabývá přestavbou vozidel na E85 již přes 5 roků, firma Astes je výhradní dodavatel přestavbových sad na E85. Přestavbové sady E85 jsou homologované TÜV HP-0192 a E7. 

Odzkoušená 100% funkcnost systému i v zimním období, již pres 7000 spokojených zákazníku. Plně programovatelné na počítači a sladění auta
s OBD diagnostikou.
 

Manuální systém přestavby na E85, funguje na principu prepínace, kde je možnost volby výberu paliva ethanol/benzin.
Žádný jiný systém, uvádený jako „automatický“ - řízený od lambda sondy nefunguje..
Přestavba na E85 je, v dnešní době stále více žádaná a to hlavně
z důvodů neustále zvyšující se ceny benzínu. Cena přestavby na ethanol je oproti jiným přestavbám na alternativní paliva zanedbatelná.
V prúměru se pohybuje od 8.5tis. Kč.s prací. 

 

 

Čas potřebný na realizaci přestavby E85

Doba potřebná na samotnou realizaci zabudování ethanolové jednotky E85 se pohybuje v průměru 2-5 hodin práce (pro 4válcový motor), včetně individuálního nastavení vozu, odladění a předání zpět zákazníkovi. U víceválcových motorů je potřeba počítat s časem přestavby přibližně 4-6 hodin práce.

 

 

Po přestavbě vozu na E85 DOPORUČUJEME:

 • vyměnit palivový filtr po vyjetí cca pěti plných nádrží paliva Ethanol E85 - E85 má čistící účinky, následně by se mohly nečistoty ze zanešeného palivového filtru dostat do palivové soustavy.


Dále doporučujeme:

 • vyměnit zapalovací svíčky - pro účinné využití směsi paliva E85 doporučujeme použít zapalovací svíčky Denso nebo Bosch platin LPG.

 •  

  Porovnání Ethanolu E85 s LPG

  Výhody Ethanolu E85 oproti LPG:
  • Nižší počáteční investice Ethanol E85 8500 Kč , LPG 25000 Kč.

  • Ethanol se v průměru zaplatí za pár měsíců a pak vydělává, LPG se v průměru zaplatí za pár let a pak vydělává

  • U Ethanolu není potřeba přídavná nádrž, u LPG ano a zabírá místo v kufru, případně místo rezervy a rezerva v kufru.

  • Ethanolem E85 není omezen vjezd do podzemních garáží

  • Ethanol E85 má nižší provozní náklady a je bezúdržbový, u LPG musíte každý rok na preventivní prohlídku, emise jsou dražší, LPG vyžaduje speciální servis navíc. Ethanol je obnovitelný zdroj energie a má nižší emise

  • LPG více zatěžuje opotřebení motoru – LPG je do válce dopraven již v plynném stavu, tím pádem neochlazuje vnitřní prostor válce a více se opotřebovávají pístní kroužky

  • Sada LPG váží cca 70 kg, tím se zhoršují jízdní vlastnosti vozidla

  • LPG snižuje výkon motoru a zvyšuje spotřebu o cca 15 %

  • LPG je fosilní palivo, které je vyráběno z ropy, tím pádem i jeho cena se odvíjí podle cen ropy, za to Ethanol E85 je vyráběn z rostlin, které jsou pěstovány v České republice a podporují české zemědělce, potažmo hospodářství

  Nevýhody Ethanolu E85 oproti LPG:
  • LPG má nižší cenu oproti Ethanolu E85, ale to se smazává tím, že LPG má vyšší spotřebu.

  •  

   Modelový změřený příklad:

   Auto Mazda Xedos 9 2,5  6 válec Kombinovaná, spíše město spotřeba
   Benzín: 9 litru 100km, při ceně benzínu 35,50Kč/l cena za 1 km 3,19 Kč
   Ethanol E85: 10litru/ 100km, při ceně 24,50Kč/l je cena za 1 km 2,55 Kč
   LPG (5 let staré): 13l/ 100km, při ceně 18Kč/l je cena za 1km 2,34Kč

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Přestavba E85

(D., 27. 2. 2015 10:13)

Stejně jako většina řidičů, tak i já jsem přemýšlel, kde bych mohl na autě ušetřit. Zjištoval jsem si druhy alternativních paliv a jejich pro/proti. S problémem jsem se obrátil i na několik servisů. Nakonec jsem narazil na Pit-Stop Autofit s.r.o. Doporučili mi E85, vysvětlili mi co přestavba obnáší a uvedli na pravou míru tzv. "mýty", které mezi lidmi kolují. Nakonec mě přesvědčila pořizovací cena a její návratnost. Tankoval jsem čistý E85 celou zimu a starty byly bezproblémové. Motor je živější a co se týče spotřeby, tak myslím, že stoupla cca o 1-1,5L. S přestavbou jsem nadmíru spokojen. E85 vidím jako efektivní úsporu.

E85

(Luhan, 3. 2. 2015 18:45)

Dlouho jsem přemýšlel o přestavbě, protože i když jsem si něco zjistil na internetu tak i od lidí, kteří již tuto přestavbu mají. A v podstatě mi z toho vyšlo, že pokud tuto přestavbu nechám udělat servis, který má s tím zkušenosti tak budu spokojen. Protože ti co chtěli ušetřit a dali to meloucháři tak na to nadávají. Já na základě doporučení jsem to svěřil Autoservis Pit-Stop AutoFit s.r.o.
A nemůžu si to vynachválit. Tankuji pouze E85 a nemám problém se startováním ani v zimě a spotřeba se mi svedla o cca 1 litr. A mám tišší motor a emise jsou takřka zanedbatelné. Určitě můžu jen doporučit.

Re: E85

(Anatoly Nazarov., 3. 2. 2015 19:10)

Děkuji za Váš nazor.